Featured Post

12 March 2012

daha sade bir hayat

Bir süreden beri biriktirdiğim, yazmak istediğim konular var. Ama bugün okumaya başladığım "Daha Sade Bir Hayat" kitabı, yazmak istediklerimi sadeleştirmeme yol açabilir:)
Oldukça koşuşturmalı bir hayatın içindeyim. Tabiatımda da birçok şeyi yapma isteği var ancak bir düzenleme getirmesi gerekiyor insanın kendisine. Herşeye yetişmeye çalışmak insanı yıpratabiliyor. Daha sade bir hayat için; iyi seçimler yapmak, hatta bazı şeyleri seçmemek lazım zannımca. Bunun farkındayım, her zaman yapamasam da, zaman zaman hayatımda birtakım sadeleştirmeler yaparım, özellikle bahar döneminde...
Kitabın ilk sayfalarında okuduğum kadarıyla, burada daha sistematik bir sadeleştirme harekatından (Waldorf eğitim sistemi prensipleri) bahsediliyor. Heyecanlıyım, bakalım farklı bir şeyler bulacak mıyım kitapta? Kendi hayatımı sadeleştirmeyi başarabilirsem, çocuğumun, ailemin hayatını da sadeleştirebilirim. (Kitap aslında çocukların hayatını sadeleştirmekle ilgili ama bunun için önce bizden başlamak gerekiyor tabi ki:)
Müsadenizle biraz okuyayım, beğendiğim kısımları sizinle paylaşırım...
*
Bertolt Brecht'in "İyilik Neye Yarar?" şiirinden beni etkileyen bir bölümüyle hepinize iyi geceler diliyorum...

İyi insan olacağınıza, 
Öyle bir yere götürün ki dünyayı,
İyilik beklenmesin

Bertolt Brecht

6 comments:

 1. füsun kitap pek yeni bi şey demiyor, ihihihihihi :p çevirisi de gudik biraz. sen zaten ne yapman gerektiğini biliyosundur, saslardan uzak durucan :)

  ReplyDelete
 2. doğru dersin, çok heveslenmeyim bari, bildiklerimi uygulasam yetecek aslında da, işte arada birilerinin bilip de yapmadıklarımı hatırlatması iyi geliyor:)
  neticede sass'a son, rahata kon...

  ReplyDelete
 3. Fusun malaga'da hatirlatirim sana bu yazdiklarini!

  ReplyDelete
 4. Waldorf degil ama Basit Bir Yasam'a dair Evren'i okumanizi tavsiye ederim :)

  http://basitbiryasam.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. aa dün senin bloguna bakmıştık eşimle birlikte berceste:)
  "basit bir yaşam" blogunu da okumaya başladım şimdi, çok teşekkürler...

  ReplyDelete
 6. Rica ederim. Berceste ile tanistiginiz icin ben tesekkur ederim :)

  Dilek

  ReplyDelete