Featured Post

09 January 2012

wish you were here

Fırat, sağlam bir müzik listesi göndermiş yorumunda. Heyecanlandım. Müzikteki yenilikleri çok iyi takip eden biri değilim ancak okuduğum müzik eleştirilerinden, etkilendiğim bir yorum olursa, o müziği araştırmak, şarkının sözlerini okumak hoşuma gidiyor.Yeni keşfettiğim bir müzik, beni çok mutlu edebiliyor.
*
Bugünkü Radikal'e bakarken, Jane Birkin'in, konser için İstanbul'a geldiğini okudum. Kendisinin Arabesque albümünü almıştım bir zamanlar ancak bugün  hakkında çıkan yazıyı (N.Buket Cengiz-henüz internete yüklenmemiş.) okuyunca, kendisini tekrar dinlemek istedim.Yazıda, Serge Gainsbourg ile birlikte söyledikleri Je T'Aime Moi Non Plus şarkısının, erotik tonu nedeniyle zamanında radyolarda yasaklandığı belirtiliyordu. Merak ettik haliyle şarkıyı, şarkıya youtube'dan bakınca melodisini hatırladım. Ne hoş kadınmış gençliğinde Jane Birkin. Ne şarkılar yapmış 68 kuşağı...Neyse, bugünkü şarkımız bu değil ama:)
*
Şebnem, Pink Ployd'un Wish You Were Here şarkısını önermiş. Bir şey itiraf edeyim, sözlerini hiç bu kadar dikkatle dinlememiştim. Müthişmiş. Buyrun sözleriyle dinleyin:) Teşekkürler Edim...
Not: Konser kaydını koyayım dedim ama alkıştan müzik gümbürtüye gidiyordu, bu videonun da başında hafif öksürük sesleri var ama başka videolara baktım, onlarda da var.En temizi bu:)

Wish You Were Here Lyrics

So, so you think you can tell
Heaven from Hell,
Blue skys from pain.
Can you tell a green field
From a cold steel rail?
A smile from a veil?
Do you think you can tell?
And did they get you to trade
Your heros for ghosts?
Hot ashes for trees?
Hot air for a cool breeze?
Cold comfort for change?
And did you exchange
A walk on part in the war
For a lead role in a cage?

How I wish, how I wish you were here.
We're just two lost souls
Swimming in a fish bowl,
Year after year,
Running over the same old ground.
What have we found?
The same old fears.
Wish you were here.

4 comments:

 1. Firatin muzik listesini goremiyoruz biz...
  Bu gece ne dinliyoruz visne?
  Ben kendi listemden devam ediyorum: nirvanadan ' tell me where did you sleep last night' . Sarkiyi bloguna koyacaksan unplugged versiyonunu tercih et ki mavi gozlerine ve icimizi yakan sesine doyalim. Hatirliyo musun kurt cobain gittigi gece ben sizdeydim, ders mi ne calisiyoduk ve ablam beni arayip haber vermisti. Yine sozlere dikkat cekiyorum, ask acisinin tatli tatli yakisini yalvarisini duymak icin. İgeceler ve

  ReplyDelete
 2. mit bile görmüs listeyi sultan'im siz nasil göremediniz ab-i hayatim?

  ReplyDelete
 3. Gordum simdik eskilerde kalmis. Yorumcubasi olarak cok uzun bi liste olmus hem de arkadasinin, biz seni seni diyoruz, kim o arkadas? Bole gozu korkutan listeler yerine seni hangi sarki niye etkiliyosa omu yazsan, biz de mutlu mutlu dinlesek, hangi birini dinliycez simdik arkadasinin...oyle deil mi visnecim ?

  ReplyDelete
 4. edim, nirvana'yı koymam mı?:) tamam versiyon belirtmen de iyi olmuş, önümüzdeki günlere nirvana yakışır. fır'a yüklenme, ben fır'ın sevdiklerini de bilmek istiyorum onda haklısın ama farklı müzik tadlarını da denemekte fayda var, belki sevdiğimiz bir müzik çıkar karşımıza? fır niye "mit bile" diyorsun ağamıza?

  ReplyDelete